سبد خرید

حساب کاربری

فروشگاه

Search
Close this search box.

مَتَلِ سیمرغ و بازنمود فرهنگ ایرانی در افسانه

مَتَلِ سیمرغ و بازنمود فرهنگ ایرانی در افسانه

این هفته هم رفتیم سراغ گروه بی‌شاخ و دم و ازشون خواستیم بهمون توضیح بدن که فرهنگ ایرانی در افسانه به چه شکل‌هایی بیان شده و اگر بخوایم یه فصل مشترک بین همه‌شون پیدا کنیم، اون چیز چیه.

مَتَلِ سیمرغ و بازنمود فرهنگ ایرانی در افسانه

اگه بخوام یه جمله راجع به بازنمود فرهنگ توی افسانه‌­ها بگم اون جمله اینه: “از هر دست بدی از همون دست می­گیری.” این قاعده به طرز عجیبی همه جا کاربرد داره. حالا میخواد توی قصه­‌های جن و پری باشه یا روابط بین انسان‌­ها.

بشین تا برات یه مثال بزنم، توی “متل سیمرغ” ملک محمد بچه‌­های سیمرغ رو از مرگ حتمی نجات میده یعنی، مانع از این میشه که مار بچه‌­های سیمرغ رو بخوره. خب حالا پاداش ملک محمد چیه؟ اگه یه باری مرگ زندگیش رو تهدیدش کنه، سیمرغ حتماً کمکش خواهد کرد. نه به خاطر این که سیمرغ یه پرندۀ قدرتمند و افسانه‌­ایه، بلکه به خاطر قاعده “از هر دست بدی از همون دست می­گیری.” ملک محمد چون یه بار جون کسی رو نجات داده، حالا اگه توی مخمصه­‌ای بیوفته و جونش در خطر باشه، از مرگ حتمی نجات پیدا می­کنه.

بذار یه مثال ملموس‌­تر بزنم، حتماً شنیدید بعضی از دخترها برای پیدا کردن همسر مناسب، شرط‌­های خیلی خیلی سخت میذارند. توی افسانه­‌های پریان، گاهی وقتا این شرط­‌ها اینقدر سخت میشه که منجر به مرگ خواستگارها میشه. امّا قصه این­جا تموم نمیشه. یه روزی، از یه جایی، یه قهرمانی میاد و دختر رو به جزای اعمالش می­رسونه یعنی، به یک نوعی زمینه‌­­ساز مرگ دختر میشه. این کار یه عمل خشن و وحشیانه نیست، بلکه قاعدۀ زندگی کردنه. شاید نتایج نیک و بد اعمالمون دیر بهمون، اما قطعاً خواهد رسید. بعضی از فیلسوفا هم سخت به چنین قاعده‌­ای باور دارند. اون­ها میگن: طوری رفتار کن که رفتارت بتونه قاعده بشه.

اگه یه سری به کوچه پس‌کوچه‌­های تهران قدیم بزنیم، حتماً داستان‌­هایی راجع به بازاری‌های خوش­‌نام و خوش‌قول قدیمی می‌­شنویم. کسایی که همیشه دست به خیر بودند، هیچوقت در حق هیچ کسی ظلم نکردند و… امّا یهو از بد روزگار میزنه و زار و زندگیشون به باد میره. با این حال از اونجایی که آدم خوبی بوده، همۀ اهل بازار کمک می­‌کنند، تا حاجی دوباره سرپا بشه و کار و بارش رونق بگیره. این­‌ها معجزه نیست یه قاعده است شبیه قاعده‌­ای مثل: 2+2=4

این قصه‌­ها شما رو یاد چی میندازه؟ یاد این جمله نمیوفتید که بهشت و جهنّم ما آدما همین دنیاست؟ شاید در افسانه‌ها مهم نیست که جهان آخرتی وجود داره یا نه، مهم اینه که توی این دنیا و توی اون دنیا، شقاوت و سعادت ما بر اساس کارایی که کردیم رقم می‌خوره. اگه توی این دنیا دست به خیر بوده باشیم، اون دنیا عاقب به خیریم، اما اگه شرّ خلق رو خواسته باشیم اون دنیا….

منابع عکس و متن:

  • نجوا عرفانی
  • ریخت‌شناسی افسانه‌های جادویی – پگاه خدیش – شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

درباره بطری بازار

اگر برای کسب و کار، کافه، رستوران و محصولات خودتون، نیازی به بطری و جار و ظروف بسته‌بندی داشتین، یه سر به صفحه بازارچه خرید بطری و جار ما بزنین. توی این بازارچه، انواع بطری و جار و ظروف بسته‌بندی میفروشیم.

اگر هم نیاز به طراحی بطری، جار و یا بسته‌بندی و لیبل داشتین، یه سر به صفحه طراحی بطری و جار ما بزنین. براتون طراحی اختصاصی انجام میدیم، یه جوری که همه انگشت به دهن بمونن. خلاصه که در خدمتیم.

راستی! پهلوانان بازار ما رو دیدین؟ توی این صفحه، کسب و کارهای موفق، بسته بندی، بطری و جار این برندها رو معرفی میکنیم. شما هم میتونین یکی از اونها باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

شبکه‌های اجتماعی بطری بازار