جهتِ عملکرد درست سایت، درگاه پرداخت، پشتیبانی و … لطفاً فیلترشکن خود را قطع کنین

جهتِ عملکرد درست سایت، درگاه پرداخت، پشتیبانی و …

لطفاً فیلترشکن خود را قطع کنین

بُطری بازار

پهلوانِ بازار شو!

Search
Close this search box.

طراحی غیرممکن بطری نوشابه فانتا

باشه قبول! طراحی غیرممکن بطری نوشابه فانتا نه (چون به هر حال ممکن شده دیگه!) ولی طراحی سختی که 3 سال طول کشیده تا بشه. همه ما آدمایی رو میشناسیم که دلشون میخواد یکم با قوانین بازی کنن. همونایی که بهشون گفته میشه یه کاری رو این شکلی انجام بده و سریع میپرسن: چرا؟! همونایی که میشنون “نه” ولی باز کار خودشون رو میکنن! آقایون Gregory Bentley و Leyton Hardwick دو تا از همین آدمان. که کنجکاوی‌شون باعث شد تا طراحی بطری فانتا شکل بگیره.

طراحی غیرممکن بطری نوشابه فانتا
طراحی غیرممکن بطری نوشابه فانتا

برند فانتا، اولین بار در سال 1940 شروع به کار کرد. این برند، متعلق به شرکت کوکا کولاست که بعد از خود برند کوکا کولا، دومین برند بزرگ این شرکت به حساب میاد. مثل همه محصولات و برندهای بزرگ دنیا، این برند هم در طی سالیان تکمیل شده و بهتر شده. بطری‌های این برند هم طی سالیان مختلف، تغییرات مختلفی داشتن، ولی هیچ کدوم مثل این بطری نبودن. چون این بطری قرینه نیست.

طراحی بطری‌های این چنینی، خیلی قوانین خشکی دارن. ما باید به میلیون‌ها بطری که توسط این شرکت تولید میشن فکر کنیم. ما با یک ساختار پذیرفته شده توسط مردم در مورد بطری طرف بودیم. اگر ما حجم رو از یک بخشی کم کنیم، باید به یه بخش دیگه اضافه کنیم. به هر حال نمیتونین حذفش کنین. و در مورد نوشیدنی‌های گازدار، حتماً باید قرینه باشه، وگرنه بطری خم میشه.

آقای Gregory Bentley طراح بطری فانتا

فشار داخلی بطری نوشیدنی گازدار

داخل یک بطری نوشیدنی گازدار، فشار داخل بطری، بیشتر از فشار داخل تایر ماشینه! اگر داخل بطری، کمی فرم اینور اونور باشه، یا موقع تولید، ضخامت و قدرت بطری، تغییر کنه، بطری تغییر شکل میده و حتی ممکنه بترکه! بطری جدید فانتا، به هیچ عنوان قرینه نیست. ایده این بطری الهام گرفته شده از لحظه چلوندن یه پرتقاله. این بطری یک سری شیار داره که وسط اونا، یه پیچش داریم.

ایده چلوندن پرتقال، منبع الهام بطری نوشابه فانتا

استودیو طراحی Drink Works

این بطری توسط استودیو طراحی Drink Works طراحی شده و ایده پیچش و چلوندن، تو همون جلسات اولیه مطرح شد.

اینکه مردم چطور با یک محصول تعامل برقرار میکنن، جاییه که ما پروژه رو ازش شروع میکنیم. ما یه سری آدم جوون دعوت کردیم به استودیو خودمون و بهشون میوه، ابزار پوست‌کنی، خمیر بازی، کاغذ، خودکار و … دادیم. و بهشون گفتیم که بازی کنین و گند بزنین! اینکه ببینیم مردم وقتی آزادانه یک کاری رو انجام میدن، چه رفتاری دارن، به ما بینش داد.

آقای Hardwick مدیر خلاقیت استودیو طراحی Drink Works

این پروژه در سال 2012 شروع شد. بعضی از بازاریابای شرکت، به این نتیجه رسیدن که بطری قدیمی فانتا، یه چیز استاندارد و کلاسیکی شده که همه شبیهشن و دیگه توی قفسه‌های مغازه، خودنمایی نمیکنه. ایده بطری با پیچش، ایده نوآوری بود، ولی با تفهیم نامه طراحی در تضاد بود. برای اینکه عملی باشه. باید قرینه باشه. این دو طراح، صدها بار روند طراحی رو تکرار کردن، مدل‌های فومی ساختن، و روی کلی نقشه فنی و قالب کار کردن.

حقیقت اینه که ما از اولش میدونستیم کدوم ایده رو میخوایم. مشکل این بود که خیلی از آدما بهمون گفتن نمیشه.

آقای Bentley طراح بطری نوشابه فانتا
اندازه‌ها و مواد مختلف بطری نوشابه فانتا

سال 2013 برای ما یک نقطه عطف بود. جدا از اینکه هزاران تصویر دوبعدی برای آزمون بازار و مخاطب خلق شد، توی آزمون‌های ردیابی چشم مخاطبان (آزمونی که با کامپیوتر انجام میشه تا ببینن مردم کجا رو و به چه مدت نگاه میکنن) طراحی جدید اصلاً جذاب نبود.

این اتفاق کافی نبود و نتیجه آزمون، خوب نبود. ما چند سال تلاش کردیم که هر چیزی رو به چالش بکشیم، و به همین سادگی این پروژه داشت میمرد. خیلی ناامید شده بودم.

آقای Bently طراح بطری نوشابه فانتا

امّا مثل همه رویاهایی که از یک دره تاریک برمیگردن، این داستان هم همینطور شد. خیلی اتفاقی در سال 2015 یه همکار ایتالیایی به نام Marco Beggiora داشت دنبال یه طرح جدید بطری میگشت، و بازار هم داشت کمی رشد میکرد و بزگ میشد. در عرض 8 ماه، بطری پیچشی از گور بلند شد و فروش خوبی داشت. مشتریا عاشقش بودن.

از اون زمان که اولین تست بازار بود، طراحی باز هم چند باز تغییر کرد، هم از طرف مدیر برند Delia Maloney و هم از طرف مدیر بسته‌بندی Roger Moore که داشتن با چندین تیم متخصص و فنی کار میکردن. لیبل بطری هم کمی تغییر کرد و یکم به سمت بالا منتقل شد، تا با بطری‌های کوکاکولا و اسپرایت هم‌تراز شه، و توسط برچسب‌های طبقه‌های فروشگاه مخفی نشه.

این بطری امروزه تو کشورهای Italy, Poland, Malta, Serbia, Finland و Romania فروخته میشه و هدف اینه که طی چند ماه، به بقیه دنیا هم صادر شه. بطری نوشابه فانتا، امروزه توی آرشیو بطری‌های کوکاکولا در کنار تمامی بطری‌های این شرکت نگهداری میشه. هر کدوم از بطری‌ها متفاوتن و کمی مرزها رو جابه‌جا کردن. ولی بطری نوشابه فانتا، توی دنیای طراحی تولید بطری پت نوشیدنی‌های گازدار میدرخشه. این نتیجه اینه که قوانین رو کمی خم کنیم، و شاید خود بطری رو!

منبع عکس و متن:

درباره بطری بازار

اگر برای کسب و کار، کافه، رستوران و محصولات خودتون، نیازی به بطری و جار و ظروف بسته‌بندی داشتین، یه سر به صفحه بازارچه خرید بطری و جار ما بزنین. توی این بازارچه، انواع بطری و جار و ظروف بسته‌بندی میفروشیم.

اگر هم نیاز به طراحی بطری، جار و یا بسته‌بندی و لیبل داشتین، یه سر به صفحه طراحی بطری و جار ما بزنین. براتون طراحی اختصاصی انجام میدیم، یه جوری که همه انگشت به دهن بمونن. خلاصه که در خدمتیم.

راستی! پهلوانان بازار ما رو دیدین؟ توی این صفحه، کسب و کارهای موفق، بسته بندی، بطری و جار این برندها رو معرفی میکنیم. شما هم میتونین یکی از اونها باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

شبکه‌های اجتماعی بطری بازار