سبد خرید

حساب کاربری

فروشگاه

Search
Close this search box.

بمباران اتمی هیروشیما و بطری سس سویا

آقای Kenji Ekuan یک طراح صنعتی ژاپنی، تازه از آموزشگاه دریانوردی بیرون اومده بود و فقط 16 سال داشت که شاهد ویرانی هیروشیما توسط بمب اتم بود و بعد از اون وارد مسیری شد که به طراحی بطری سس سویا کیکومن ختم شد. ایشون میگه:

وقتی با اون هیچ و پوچی مواجه شدم، دچار یک نوع حس نوستالژی نسبت به فرهنگ انسان شدم. نیاز داشتم که چیزی رو لمس کنم، و همون موقع تصمیم گرفتم که خالق چیزها بشم.

Kenji Ekuan
بمباران اتمی هیروشیما و طراحی بطری سس سویا

طراحی بطری سس سویا

یکی از موندگارترین آثار دوره 60 ساله کاری ایشون (که شامل طراحی قطار و موتورسیکلت یاماها و … هم میشه) بطری سس سویا کیکومن هست. این بطری در سال 1961 تولید شد، و از اون موقع تا امروز، بدون تغییر، در حال تولیده. این بطری با ظرافت خاصی سنتیه، امّا مادّه تولیدی اون (شیشه و پلاستیک) مدرنه. طراحی این بطری، متاثر از تجربه ایشون از جنگه.

آثار آقای اکوان به عنوان طراح صنعتی

انفجار اتمی هیروشیما، خواهر کوچیکش رو کشت، و پدرش (یک راهبه بودایی) بر اثر تشعشعات رادیواکتیو، یک سال بعد از مرگ خواهرش، فوت کرد. حرفه پدرش، اکوان رو به این سمت برد که مدت کوتاهی به عنوان راهب بودایی فعالیت کنه، امّا خیلی زود با دیدن دیدن سرگشتگی ژاپن و ویرانه‌های کشورش، این تعلیمات رو کنار گذاشت. بعده‌ها ایشون وارد دانشگاه ملی هنرهای تجسمی و موسیقی توکیو شد و همکلاسی‌های خودش رو تشویق کرد تا یک سبک زندگی معاصر ژاپنی رو شکل بدن.

منبع الهام بطری سس سویا کیکومن

3 سال طول کشید و 100 نمونه اولیه از این بطری ساخته شد تا در نهایت اکوان و تیمش به طرح نهایی رسیدن. دهانه نوآورانه این بطری براساس قوری (امّا برعکس شده) طراحی شده و به هیچ وجه نشتی نداره. این طرح اثبات کرد که میتونه سفیر خوبی برای صادرات فرهنگ ژاپن به دنیا باشه. با در قرمز رنگ شاهنشاهی (طبق فرهنگ ژاپن) و مواد صنعتی خودش (شیشه و پلاستیک) کمک کرد که ارزش‌های طراحانه ژاپنی (ظرافت، سادگی و عمبکرد) به آشپزخونه‌های همه دنیا منتشر بشه.

ایده‌هایی برای فرم بطری سس سویا

تا امروز بیش از 300 میلیون عدد از این بطری در بیش از 70 کشور دنیا فروخته شده. در سال 2007 برای بزرگداشت 50 سالگی این بطری، شرکت کیکومن یک نسخه از این بطری با درب طلایی رو تولید کرد و به عنوان سوغاتی، یک نسخه دیگه که روی اون میکی موس وجود داشت رو به بچه‌های مدرسه‌ای هدیه داد.

امّا طراحی اصلی اکوان، همچنان دست نخورده باقی مونده. این بطری حتی در موزه هنرهای معاصر نیویورک هم به نمایش دراومد.

این بطری برای من، نه تنها ژاپن جدید، بلکه ژاپن واقعی رو تداعی میکنه. فرم خیلی نرمی داره، درسته که ما در طول جنگ جهانی مجبور شدیم طور دیگه‌ای رفتار کنیم، امّا برای مدت خیلی طولانی، تاریخ مردم ژاپن، نرم و آروم بود.

Kenji Ekuan
Kenji Ekuan

قوانین طراحی ایشون، فراگیر و همه‌گیر کردن خوبی و زیبایی بود. ایشون در سال 2015 در سن 85 سالگی فوت کردن.

منابع عکس و متن:

درباره بطری بازار

اگر برای کسب و کار، کافه، رستوران و محصولات خودتون، نیازی به بطری و جار و ظروف بسته‌بندی داشتین، یه سر به صفحه بازارچه خرید بطری و جار ما بزنین. توی این بازارچه، انواع بطری و جار و ظروف بسته‌بندی میفروشیم.

اگر هم نیاز به طراحی بطری، جار و یا بسته‌بندی و لیبل داشتین، یه سر به صفحه طراحی بطری و جار ما بزنین. براتون طراحی اختصاصی انجام میدیم، یه جوری که همه انگشت به دهن بمونن. خلاصه که در خدمتیم.

راستی! پهلوانان بازار ما رو دیدین؟ توی این صفحه، کسب و کارهای موفق، بسته بندی، بطری و جار این برندها رو معرفی میکنیم. شما هم میتونین یکی از اونها باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

شبکه‌های اجتماعی بطری بازار